Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Paliva > Výroba briket z pilin

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.119.79 (?)
19.12.2016 14:29

Na trhu existuje továrně vyrobený briketovací lis od firmy ROJEK, typové označení LIS 15. Cena 59 169,- Kč včetně DPH.

Najděte ve vyhledavači. Já osobně, kdybych měl vyrábět po domácku brikety, šel bych do toho, než nějaké samodomo s nejistým výsledkem. Viděl jsem tenhle lis v jedné truhlářské dílně, lisovali suché jemné piliny, brilety celkem ucházející, ale kvalitu továrního zpracování takhle posoudit nelze. Ten lis mají poměrně nový, na nějaké recenze je tedy brzy. 

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Na trhu existuje továrně vyrobený briketovac..., host, 19.12.2016
Ahoj Všichni kutiláci :-D potěšilo mě, že se disku... , Jaroslav Stančík, 26.11.2016
, host, 24.11.2016
Dobrý den, dlouhé piliny-z motorovky při řez..., host, 24.11.2016
Tak dobrá. Pokud potřebujete spálit nějakých..., host, 24.11.2016

Výroba briket z pilin

Jaroslav Stančík (32) - xxx.xxx.46.182 (?)
17.11.2016 16:15, počet návštěv: 5146
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zdravím všechny kutily. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s výrobou briket z pilin. Teď si pomalu vyrábím domáci lis. Chtěl jsem se zeptat jestli někdo neví o nějakém fíglu, co použít za pojivo. Zkusím jednu vylisovt s vodou a uvidím. Kdyby se někdo podělil o rady, byl bych rad. Děkuji
Připojit reakci   

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.143.108 (?)
17.11.2016 16:43
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Fígl je ve vysokém tlaku za sucha.

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.77.197 (?)
17.11.2016 17:31

Kdysi jsem byl v truhlárně kde si taky losovali brikety. Bylo to spojeny pouze tlakem za sucha. Lis měli funglovku a párkrát tlak přidávali než to bylo ono, ale na kolik to měli nastaveny nvm 

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.146.58 (?)
18.11.2016 6:28

Přidává se mouka nebo škrob.Kolik nevím.

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.182.5 (?)
18.11.2016 18:34

Skutečně se tam přidává škrob, v malém množství. Ale těžko v domácích podmínkách.

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.91.178 (?)
18.11.2016 18:37

Bezesrandy. Je potřeba opravdu vysoký tlak a naprosto suché piliny.Já míchám piliny a uhelný prach.Volně nasypu do papírového sáčku a přikládám na žhavé uhlí.Opatrně, nesmí se toho dávat moc.
Před několika roky mi zbyl cement tak jsem udělal betonovésmiley černouhelné brikety. Hořelo to dobře.

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.103.210 (?)
19.11.2016 10:46

Na webu je fůra návodů na malý domácí ruční lis. Většinou jednoduchá páka z několika prken. ale viděl jsem i lis z pistole na kartuše. Piliny, štěpka, zbytky kůry, uhelný prach, natrhaný papír a další sajrajt se mixuje s vodou. Většinou to stačí a voda uvolní dost látek, které to pozdj drží pospolu.

Směs se lisuje do formy tvaru mezikruží: široké a tenké plastové trubky umístěné soustředně, délka asi 50cm. Obě trubky-jak vintřní tak vnější jsou notně perforované aby voda odtékala. Při nacpávání se směs po 5-10cm odděluje platovým plochým koutoučem aby se pak byly brikety menší a daly se lépe dosušit. Když si s tím mé děti hrály, byla to docela sranda. Bavilo je to. Ale potřebujete fůru místa na sušení briket. A kupodivu držely docela dobře pohromadě.Asi to bylo vhodnou směsí pilin a papíru. 

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

Jaroslav Stančík (32) - xxx.xxx.0.241 (?)
20.11.2016 15:04
Děkuji za hodně info. Náhodou od oka poměr směsi nemáte vyzkouším první jednu z pilin a podle toho jestli bude držet nebo ne se rozhodnu co potom
Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.150.232 (?)
20.11.2016 19:48

Zajímal jsem se o to celkem dost a mohu doplnit pár postřehů.

Profi výroba dřevěných briket je fakt bez příměsí, jen díky vysokému tlaku. To v domácích podmínkách moc nejde. Většinou jsem viděl sadu válců se šroubovým dotahováním. Vzhledem k dosahovaným tlakům se piliny před vložením míchaly s rozmočenými novinami, kvůli lepšímu provázání směsi.

Vysychání probíhalo v kotelně za občasného (několikrát za den) dotahování. Za pár dní byly brigety použitelné...

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

20.11.2016 20:00

Poměr směsi jsem neřešil. Když si s tím děti hrály tak používaly napřed jen papír a sjako příměs snad lepidlo na tapety.Zkusil bych ten škrob, trochu mouky... Hořelo to výborně a byla to docela zábava. Jak píši-byla to domácí výroba. Takhle vyrábí brikety snad celá afrika. Není nutné je spojovat vysokým tlakem a pořizovat speciální lisy. Pokud obětujete pár dní sušení na sluníčku tak tento postup plně dostačuje. A ještě se zbavíte odpadu, který jinak skončí v popelnici. Ono pálit v kotli neb krbu piliny a štěpku není žádné štěstí. Tyhle "koláčky" nebo spíš donuty se dají navléknut na šňůru a nechat viset na sluníčku třeba ze stromu. Moc místa nezabírají a hoří daleko líp než kupované. Ty koupené jsou silně slisované a spíš doutnají než hoří. Asi jako když přiložíte tlustou kládu místo naštípaných polínek. Ty domácí jsou mnohem lehčí a hoří jako dřevo. Navíc mají mnohem větší plochu takže hoří mnohonásobně rychleji. 

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

22.11.2016 18:37

Lidi a víte co si o tom myslím? Že kdo si hraje nezlobí. Tak do toho a dělejte brikety z pilin, nebudete mít čas na blbosti, hospodu a podobně:)

Jinak, kdosi tady psal, že se brikety vyrábí nna lisech za vysokého tlaku. Ten tlak je konkrétně víc než 200 atmosfér. To znamená 200 kg na centimetr čtvereční. Alespoň za takového tlaku jsme kdysi v JZD lisovali krmné brikety ze slámy, obilného šrotu a melasy pro krávy a jalovice. Pojivem byla ta melasa a to když jsme všechno neměli pošádně poštelované, brikety se sypaly anebo v případě nadbytku melasy se nám všechno ulepilo a zacpalo. My jsme pak měli buď na vlečce hromadu sečky, které se moc nepodobaly briketám anebo jsme museli lis zastavit, ve směšovači všechno vybrat, odecpat a rozjet znovu. Zdržení tak 20 minut. Ale dalo se to pohlídat. Tož tak asi vypadá profi výroba krmných briket s pojivem melasy.

Pokud chcete dělat brikety z pilin, lze to, jenom ten tlak musíte mít o cosi vyšší. Tipuji tak 300 atm, od toho můžete začít s dalšími experimenty na toto téma.

Lze to dělat všelijak alternativně, jenže to pak nelze mluvit o nějaké efektivní práci. Rozmixovat papír (obsahuje pojivo) slisova a usušit. Dobrá, snad že dá se. Můžete tam přiidat mokrou mouku, obsahuje lepek. Jenže mouka nebývá zadarmo, takže vlastně topíte potravinama, budete jí potřebovat hodně. Ropák si může vypomoci vyjetým olejem, ekolog použije olej stolní, jenže při ceně + 20 Kč za litr, když je v suprrmarketu akce, budte topit draze.

Ale říkám, kdo si hraje, ten nezlobí. Odvede vás to od návštěvy hospody. Tak do toho:)

HQ 257

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

22.11.2016 19:00

Měli jsme v JZD lesní těžbu, dřevovýrobu a piliny jsme využívali k podestýlce pod dobytek. Takže pilin hromady. 

Problém bylo uskladnění. Byly požárně nebezpečné. Měly sklony k samovolnému zahřívání a následnému samovznícení. Hlídali jsme to, tak nedošlo k pořádnému požáru, ale případy zahoření jsme měli. Vnitřní teplota hromad se musela kontrolovat. Občas se začalo z hromady kouřit a tak se hromada pilin musela rozházet. Dělalo se to čelními nakladači s lopatou. hromada se přeházela a vychladlo to. Piliny se pak naházely zpátky a co nejdřív se přednostně zpracovaly. Čelním nakladačem HON brnkačka, ale ručně bych to dělat nechtěl. Proto jsou pilyny coby zdroj topení tak laciné.

U nás byly dostupné pro družstevníky za symbolickou cenu, která se prakticky rovnala odvozu, ale velký zájem o ně nebyl. Někdo zkoušel spalovat v piliňácích, ale měl z toho jedině bordel doma a tak toho brzy nechal. Dají se spalovat v lokálních kamnech podobně jak v piliňácích. Též v kotlech to jde. 

Můžete nacpat plný kotel, můžete to udusat, ale musíte nechat díru na odvod kouře, jinak budete mít začouzeno a hořet to nebude. Pak jak se to rozhoří, tak to hučí jako piliňáky, ale stejně zbude hromada popela a prach. Já jsem se na takové topení z výše uvedených důvodu zakrátko vykašlal a začal jsem topit pořádným dřevem, kterým topím až dodnes.

HQ 257

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.161.17 (?)
23.11.2016 9:37

Máte pravdu s tím kdo si hraje nezlobí. Ale ono to má i praktické důvody. Špalkuju si sám dřevo na topení z metrovice. Alespoň jednou za rok se potřebuji zbavit pilin. Něco málo můžu dát do kompostu, něco použije žena na mulčování. Ale pořád mám cca 5 plných koleček. Špatně to vysychá, chytjí se v tom houby a plísně. Když je hezky tak vyschnou jen na povrchu ne více než 1 cm do hloubky.

A udělat z pilin pár koleček briket je docela dobrý způsob jak je dosušit a spálit. A zbavit se jich. 6 koleček pilin, to je tak na 10-15 dnů strávených u teplého sálajícícho krbu :-)

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.9.135 (?)
23.11.2016 11:39

Od piliňáků bylo nádherný teplo, byť měly svoje mouchy. Stavěli jsme je v kuchyni každý podzim. Dusat kotlík, měnit a zapalovat byla moje práce.

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.35.37 (?)
23.11.2016 13:41

Jako pojidlo bych zkusila škrob - dříve byl na prádlo, možná, že de dá sehnat. A lisovat třeba mačkadlem na brambory (ne tím ohnutým drátem, ale takovým ručním lisem).

Piliny pálím v krbových kamnech - na rozhořelé dřevo 1 nebo 2 lopatky, nechat prohořet. Bez nepořádlu je lepší předem dát do papírových sáčků - od mouky, cukru, pečiva.. ЕМ

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

host - xxx.xxx.9.135 (?)
23.11.2016 15:12

Není papírovej pytlík nebezpečnej odpad?

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

23.11.2016 21:25

Rozhodně je. Když se pytlík nafoukne a plácne se do něj tak se člověk může leknout tak, až dostane i průjem.

Pálit pilny v krbovkách jsem zkoušel Nosil jena lopatě. Všude to padalo, do krbu tak sotva 2 lopatky jinak se to dusí.. Nic moc. A navíc to bylo v létě, kdy aksi topit nebylo pořeba.. Pilinyv pytlíku vyzkouším. Doceladobře se s nimi dalo topit naplatech od vajec

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

24.11.2016 12:02

Tak dobrá. Pokud potřebujete spálit nějakých 5 - 10 kolec pilin, dají se spálit jak už tady někteří přede mnou navrhovali. V krabicích anebo papírových sáčcích. Já osobně takhle pálím zbytkové piliny v mikroténových sáčcích ze supermarketu od rohlíků, ovoce a podobně. Postupně se nasbírají a takle lze využít.

Pokud máte pilin víc a nechcete v supermarketech vykrádat sáčky určené na potraviny, lze v papírnictví koupit přibližně dvoulitrové mikroténové sáčky 1000 (tisíc) kusů cca za 200 Kč. Piliny skladovat na hromadě a nabírat do sáčků, sáčky pak s pilinami do kamen. Je to mnohem jednodušší, než všelijaké amatérské lisy na brikety. Ekologická zátěž ze spálení mikroténového sáčku je prakticky nulová, je to čistý uhlovodík.

Na domácí briketový lis prakticky zapomeňte. Ten co jsme měli u nás v práci měl motor o příkonu 36 kW. Zaměstnal na směně tři pracovníky, teda včetně dovozu hmoty a odvozu briket. Samozřejmě v domácích podmínkách by stačilo menší provedení, jenže jeho pořizovací hodnota by se pohybovala v řádu šestimístných čísel. Ten náš z práce v sedmimístných a dělal kravál, že bylo nutné při práci používat chraničů sluchu.

V domácích podmínkách lze vyrábět brikety nízkotlakými domácími lisy kutilských provedení, ale vyžadují přípravu (rozmixování) namokřené směsi pilin s pojivem, které není zcela zdarma anebo je ekologicky závadné (vyjetý olej ap.), potom sušit. Zdlouhavá práce a výsledek problematický.

Já teda pokud potřebuji spálit piliny, tak v kamnech za použití mikroténových sáčků, které za tímto účelem uschovávám.

HQ 257

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

24.11.2016 22:28

Dobrý den, dlouhé piliny-z motorovky při řezání dřeva podélně-suším v síťovaných pytlích od brambor. A hrst používám na podpal místo třísek. Drobné piliny jsem zkoušel v papírovém sáčku ale neschnou a sáčky se trhají když jich je více pohromadě a piliny jsou vlhké. Nebavím se o 5-10 kusech ale o několika kolečkách. V mikrotenu nebudou jistě piliny vysychat lépe.

Na profesionální lisy zapomeňte pokud se tím nechcete živit a vygooglete si obrázky "briquette press". Jak jsem psal-funguje na tom snad celá Afrika (všichni humanisté se předhánějí jak jim pomoci tím, že jim nějak "poradí" a ten domácí lis je jedou z takových rad). Skutečně se používá a je v praxi funkční.

Opravdu jde hlavně o to aby vyschly a jakžtakž držely chvíli pohromadě. Nemusí vás trápit, že brikety se mohou tu a tam rozpadnout, že nemají hmotnost jako profi brikety, že nejsou balené v igelitu, že je každá jiná, že je nemůžete stohovat na paletách na sobě... Nemáte je na prodej...

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

24.11.2016 22:30
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Výroba briket z pilin

Jaroslav Stančík (32) - xxx.xxx.2.53 (?)
26.11.2016 7:46
Ahoj Všichni kutiláci :-D potěšilo mě, že se diskuze tak krásně rozjela. Vidím, že hodně z Vás i zavzpomínala. Ja k pilinám a novinám přicházím jak slepý k houslím :-D Teď už tak trochu realizuji ten lis. Připojuji zatím nějaké náznaky realizace :-P
Obrázky:

Připojit reakci

Výroba briket z pilin

19.12.2016 14:29

Na trhu existuje továrně vyrobený briketovací lis od firmy ROJEK, typové označení LIS 15. Cena 59 169,- Kč včetně DPH.

Najděte ve vyhledavači. Já osobně, kdybych měl vyrábět po domácku brikety, šel bych do toho, než nějaké samodomo s nejistým výsledkem. Viděl jsem tenhle lis v jedné truhlářské dílně, lisovali suché jemné piliny, brilety celkem ucházející, ale kvalitu továrního zpracování takhle posoudit nelze. Ten lis mají poměrně nový, na nějaké recenze je tedy brzy. 

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak v kamnech topit přes noc?399.1.201738648
Výroba briket z pilin2219.12.20165147
Je bezpecnejsi rezani s cirkularkou nebo motorovou pilou517.12.20165885
Kuželový štípač - rada4917.12.201680667
Jakou motorovou pilu do 7000 Kč?34.12.20163142
Černé uhlí3216.11.20164307
Stiepacka na drevo2311.11.201620022
Zkracování kulatiny v uzavřeném prostoru1830.10.20169427
Palivo - agát2021.9.201629325
Zetor 50 Super32130.8.2016572613
Štípač Vega LS6 75.8.20166332
Moruše 13.8.20161161
Minidumper do lesa 52.5.20164064
Koza Wolfcraft nebo cirkulárka?4424.4.201656735
Co způsobilo (napadlo) změnu barvy u dřeva? 528.3.20162943
Jaké koupit dřevo do kamen na celou topnou sezónu2618.3.201626739
Ruční naviják1711.3.201619372
Kůrovec v bytě911.2.20164768
Stihl MS 361 vs. MS 36227.1.20162136
Výběr vhodné pily - farmářská vs profi - MS 361 vs MS 362113.1.20166025
Jakou štípačku dřeva916.11.201517738
Cena smrku na stojato69.11.201513978
Přibližování dřeva z lesa k cestě motocyklem2212.10.201516038
Jak doma přibrousit cirkulárku2326.9.201546833
Odvoz dřeva z lesa11825.8.2015141045
protiprořezový oděv pro práci s řetězovou pilou226.8.201534894
Jaký si vybrat spolehlivý křovinořez pro malý les?5421.7.2015120105
Biomasa, štěpka - kotel?34.5.20153537
Povalující se padlé stromy (ne v lese)59.4.20156540
Kolik je to asi dřeva? 95.4.201510426
Broušení řetězu strojně - jak je to s těmi úhly14.4.20153248
Ochranné pomůcky pro práci s motorovou pilou211.4.201531664
Woodster (Woodstar) LH52 - oprava222.3.20156160
Lze predelat rudl na prevoz dreva? 47.3.20154993
Jak poznám "čtyřtakování"pily?37.1.20154960
Štěpka101.1.201511713
Kontaminace lesní půdy řetězovými oleji?12831.12.2014161355
Čím topit?227.12.20144875
Hecht 9502219.12.201449444
suzuki samurai nebo vitara?3120.11.201470519
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů