Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Železo a zámečnické práce > Jak začít se soustružením v domácí dílně

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím a omlouvám se, napsal jsem v zápalu ..., host, 14.12.2016
Co si představujete pod takým pojmom karbid ..., host, 14.12.2016
Tak nevím, zdali to pánové myslí vážně, dovo..., host, 12.12.2016
Já blázen, dědek starý! Tak to mě ne..., host, 8.11.2016
Myslím si, že s pohledu čtenáře těchto s..., host, 8.11.2016

Jak začít se soustružením v domácí dílně

host - xxx.xxx.211.124 (?)
2.12.2011 1:37, počet návštěv: 64851
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den. Sem celkem všeobecně zdatný kutil a zdědil sem nový malý stolový soustruh bez nářadí. Mám solidně vybavenou domácí dílničku, nerad bych ho prodával, protože vždy sem po takovém toužil. Uvítám každou radu k základnímu vybavení  (na př. jaké nože pro začátek, čím chladit a pod.) Sem středoškolák v,, železném oboru ", ani elektrika, elektronika včetně stolařiny není pro mne problém. Proto nebude těžké pro mne pochopit Vaše zkušenosti.Budu vděčný všem za každou radu v mých počátcích. Na spolupráci se těší : Karel.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.70.100 (?)
2.12.2011 7:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Sežeňte si dva základní nože, pravý stranový a pravý ubírací. Budou s karbidovým plátkem, takže se chladit nemusí. A můžete to zkusit. Určitě další tvary nožů najdete na internetu. Pro úplného začátečníka ještě dodám, že ostří nože musí být v ose otáčení, nůž se proto podkládá plechovými podložkami. Obrobek se musí otáčet proti noži. Otáčky jsou různé podle průměru, nože, materiálu, způsobu práce. Orientačně pro kulatinu průměru 20 mm zvolte pro začátek asi 700 - 1000 otáček.. Brýle vždy, rukavice NIKDY!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.100 (?)
2.12.2011 14:41

A ty nože musí být na čem nabrousit!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.38.195 (?)
2.12.2011 20:44

Prosím Vás Karle, pokud jste vážně student strojírenské průmyslovky a pod., tak určitě toho máte v učebnici Strojírenské technologie o soustružení víc, než je Vám tady kdokoli schopen vtěsnat do diskusního příspěvku. Dostupná je i spousta jiné literatury (učebnice přímo pro obráběče...), mnoho informací najdete na netu. A úplně nejlepší by bylo po nastudování teotie požádat o zasvěcení do problematiky někoho znalého oboru - třeba dílenského učitele na Vaší škole (vážně nemáte práci na soustruhu v osnovách?).

Tady bych se ptal až na nějaký konkrétnější problém, základní kurs práce na soustrohu formou internetové diskuse si vážně neumím představit...

Přeji hodně radosti z práce, Mirek

Připojit reakci

host - xxx.xxx.249.198 (?)
2.12.2011 23:38

Jako středoškolák ve čtyřletém strojním oboru jsme měli jednou týdne po 3 roky dílenské vyučování a každý "svůj" stroj a po čtvrtletí se přešlo třeba na frézku, pak zámečnictví, pak bruska a tak se to opakovalo včetně tepelného zpracování. Že by se dneska ťukalo do klávesnice? Nechápu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.107 (?)
3.12.2011 9:00

Ano, víc se ťuká do klávesnice, ono je to totiž potřeba, u CNC mašin žádná klika, či kolečko posuvu neexistuje. A po kovovbráběčích klasického typu tak velá poptávka není. Pro ostatní diskutující, nedělejte z toho zas až takovou vědu na studium knih mechanické technologie. Ohlodat kousek kulatiny na nějakém pasoustruhu není až tak složité, pokud "soustružník" není úplné pako.

Připojit reakci

3.12.2011 0:00

Vážený pane Mirku!

Bohužel byl jste rychlejší, než jsem stačil reagovat na příspěvek Vašeho předchůdce, který  on jistě v dobré snaze to vzal,, úplně od podlahy „ včetně oblečení a dávám Vám za pravdu, co píšete, ale je tomu trochu jinak  Zatím co od mých studentských let uběhlo hodně vody (prožil jsem už 2 revoluce) a pokaždé se stejný problém řešil jinak. V případné diskusi by nerad byl zavalen teorií (nejsem dnešní – té mám sám na rozdávání). Zatím mám tyto 3 otázky a o případné další bych si s dovolením řekl.

1.Jaké otáčky volit na ocel, litinu, hliník, mosaz, novodur, silon a jinou umělou hmotu??  JAKÉ JSOU ZÁSADY???

2.Součásti starého značení nožů s SK plátkem kromě písmen bylo i barevné označení (na co se používá zelená, na co modrá, na co červená, na co oranžová atd.???). Na co je s kombinací písmen např. H 10, 20…., P10, 20,30 …., K 10,  20…., KS 2 …a jak je to v současnosti a pod.

3. Pokud mám v nožové upínce prostor max.  pro profil nože 20 mm, bude vrchol ostří  NOVÉHO nože tohoto kvadrátu zároveň v ose soustružení??? Vím, že pokud použiji menší profil, musím nůž podložit do požadované výčky, zvláště při čelním soustružení a dělení materiálu.

Jinak Vám musím oponovat v dostupnosti těchto informací. Každý prodejce vždy uvádí jen fotografie bez základních informací, potřebuje jen prodat a mnohdy o tom sám nic neví co prodává. To je má zkušenost. Zdraví - KAREL

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.89 (?)
3.12.2011 7:38

nehledejte problem tam kde neni. stolni soustruh neni to same co dilensky. Nesnese velke zatizeni, ma tendenci ke chveni a presnost taky nic moc. nicmene lepsi nejaky soustruh nez zadny. Volba noze: pokud vam nekdo kudly nahospodaril, nevyhazujte je, postupne se hodi. Jestli musite kupovat, kupte nekde nuz z nastrojove oceli(=bez platku) profilu asi 10x10mm. z toho vam trochu sikovnejsi zamecnik nabrousi nuz. treba i na obou koncich hranolu. Nastrojova ocel neni tak krehka jako SK a doma se da snadno nabrousit.  Volba otacek: nespechejte, velke otacky nejsou pokazde to nejlepsi. orientacne pocitejte 10m/min reznou rychlost, pro SK 30m/min.(odbornici by plakali, ale pro hrubou orientaci taky staci pocitat, ze PÍ neni 3,141592.. ale jen 3 nebo 22/7).Posuv nastroje resite asi rucne, takze netlacit, pokud se objevi u soustruzeneho zeleza modra spona, neco nedobreho se deje, hledejte proc. (ve fabrice nekdy spona MUSI byt modra, ale to je jine tema) Postaveni spicky noze vyskove: zasadne do osy, snese se i o tloustku plechu niz, postaveni spicky nad osu opet nechte fabrikam. Zvykejte si podkladat nuz po cele plose v nozove hlave, tloustka podkladu se meni, tak si nastrihejte ruzne tluste plechy, aby byla zasoba. Po utazeni sroubu nozove hlavy opet zkontrolujte polohu spicky noze. Nuz zbytecne nevystrkujte, pak ma vetsi tendenci ke chveni. Na kazdy material by melo byt jine brouseni noze, ale to poznate casem. At se toci... jirka

Připojit reakci

3.12.2011 15:51

Konečně rady toho, kdo se soustruhem "cítí" nebo to umí. Samozřejmě stolní mašinka je spíše na hraní než na výrobu něčeho přesnějšího. K těm nožům platí to co bylo řečeno. Začít tím "hranolkem" nebo obdélníkem, kterému se říkalo "RADECO" nebo rýchlořezná ocel označena vyleptaným označením HSS (High Speed Steel). Dá se snáze nabroust ale je potřeba dostudovat, co je to úhel hřbetu a úhlel čela a ty pak umět nabrousit. Jinak brožurka o soustružení (někde z knihovny nabo antikvarátu) vydá více než tyto rady i když budou sebelepší.

Připojit reakci

3.12.2011 7:56

Až amatéra bací do hlavy první kus upnutý za 3 mm v univerzále do hlavy a ještě bez podepření bude vymalováno.  Docela se bavím těmi otázkami. Každá by vydal za velkou kapitolu mechanické technologie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.89 (?)
3.12.2011 8:49

souhlas, tazatel opravdu vi velke kulove, nepodival se po zadne prirucce, omluvou ale budiz, ze kloudne texty stejnak nejsou dostupne, to co by se hodilo amaterovi vyslo jako "soustruzeni" tusim v roce 1956... a chybami se moudra hlava uci, takze neni nutno kazdeho vodit za rucicku, pan to zkusi a sam se rozhodne, sam si to zkazi a nebo udela lip, to uz opravdu neni nase starost. nikoliv jako nase vlada, co za nas rozhoduje i o tom, co davno je zvorane bez nas... PS: jak delat zavity a licovat kuzel- to opravdu nikdo v internetove diskusi nemuze poradit. Ja to vidim tak na delani noveho cepu do pantu na brance, futyrko pro sroubek a podobne nenarocne prace..

Připojit reakci

7.12.2011 15:00

Muze nekdo poradit???

Mam moznost sprovoznit celkem zachovali soustruh IK - D 555.(tocni prumer 250 mm). Eksistuje i tu moznost soustruzeni za pouziti pravitka pro strmi kuzel s podelnim strojnim posuvem? Pokud ano, kde ho sezenu nebo jak si to sam udelat. Chci si si udelat rotacnej kuzel se zavitem pro stipani dřeva. Dekuji - zacinam - tomik.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.134.22 (?)
25.3.2016 23:51

Pravítko pro strmý kužel na soustruh neexistuje. Pravítko pro dlouhé kužely bývá někdy součástí soustruhu (případně jako nadstandartní výbava), ale je pro výrobu kuželů s vrcholovým úhlem do asi 5°. Strmý kužel se dá vyrobit natočením nožového suportu a posuv se provádí ručně, takže šroubovici na takovém kuželu nevyrobíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.70 (?)
26.3.2016 19:45

Ale existuje. Třeba na SV18 je to celkem bězné příslušenství. Dá se sním dělat kužely až asi do 15° - vrcholový úhel 30°. Štípací kužely dělám, ale ne na soustruhu - dělám je na frézce s otočným stolem.

Připojit reakci

3.12.2011 8:51

1.Zásady: Otáčky,  přesněji řezná rychlost!!! se volí obecně podle tvrdosti a houževnatosti materiálu, a dalších vlivů. Je to nepřímá úměra pokud jde o materiál. Jiné budu v průmyslu na výkonném CNC, jiné doma na nějakém stolním chrastítku. Vzhledem k přibližování špičky nože k ose obrábění by otáčky rostly do nekonečna. Musí to být vždy kompromis! Třeba CNC stroje při zarovnání čela otáčky automaticky zvyšují. Za domácí úkol máte najít si vzorec pro výpočet otáček a řezné rychlosti při obrábění a aplikovat jej ve vaší praxi.

2. Značení karbidů si xakru najděte v nějakých tabulkách, když jste už přiznal, že máte průmyslovku. Jinak dojděte vrátit maturitní vysvědčení.

3. Neznáme přece konstrukci stroje a nožové hlavy, jak můžem věštit, kde bude špička nože? To není normalizováno. Trochu se zamyslete, nebo platí bod 2.

Připojit reakci

ronyx (28) - xxx.xxx.3.246 (?)
3.12.2011 15:02

Ad 3) ano, pro běžné soustružení platí, že špička nože musí být vždy přesně ve středu osy otáčení obrobku. Nejjednodušší nastavení je podle v koníku vloženém hrotu (jedno jestli otočném nebo pevném hrotu - podstatné je že hrot musí mít ostrou špičku a koník by neměl být moc vyběhaný (pak by osa hrotu byla výškově pod osou vřetena). Stranový posun osy koníku není pro toto rozhodující. Po pečlivém nastavení prvního nože doporučují si výšku nastavení změřit posuvkou (vzdálenost mezi špičkou nože - ostřím - a podložkou) a někam si ji zapsat. V praxi se také používá řešení, že nůž i s podložkami položíte na rovnou část rybiny příčného suportu a udělá se špičkou nože na neobrobeném tělese příč, suportu ryska. Usnadňuje a hlavně urychluje to nastavování nože - není pak potřeba to měřit.

Další doporučení:

- nastavený nůž si nechce na podložkách - opět to urychluje práci

- na horní hranu nože před upnutím (před utažením šroubů) dejte buď silný plech nebo kus pásoviny ve tvaru podložky - nezničíte si tím horní plochu nože a nůž pak jde vyrovnávat do přesného potřebného postavení pouhým bočním poklepem na těleso nože (samozřejmě po povolení upínacích šroubů)

- podložky se rovnají od nejsilnější k nejslabší směrem vzhůru, zásada je "čím méně podložek, tím lépe"

- podložky se rovnají tak, aby byly směrem ke špičce nože v zákrytu (opět pomáhá omezit chvění nože)

- vysunutí špičky nože od nožové hlavy co nejmenší (kvůli chvění nože)

Ad1) základ je, že čím tvrdší materiál, tím menší otáčky (i kalené se dá soustružit běžnými SK noži, ale na nejmenší otáčky), pro plasty otáčky podle toho, jak se materiál chová (napékání), hliník jako ocel, ale jiné chlazení atd.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.3.246 (?)
3.12.2011 14:03

Dobrý den, včera jsem objevil Váš dotaz, ale neměl jsem čas reagovat. Když jsem si přečetl diskusi dnes, tak Vás docela lituju, protože podle v dosavadních příspěvcích popsaného bych si se soustruhem neporadil ani já, a to jsem vyučený čistokrevný soustružník kovů a chvíli jsem to i učil.

Zkusíme to trochu jinak jo? Začnu podle mého názoru tím nejdůležitějším a to několika otázkami.

1) o jaký stroj se jedná? (že je stolní jste psal, ale třeba jak starý - dřívější stolní soustruhy se od současných dost lišily, nejlepší by bylo typové označení a případně pár nějakých fotek - celkový pohled, suport, koník, převodové a posuvové skříně)

2) jaká je vaše představa o využití? (co chcete soustružit - válcové průměry nebo třeba i řezat závity apod), s jakou přesností)

3) jaké je vaše další vybavení dílny (brusky, nářadí - vrtáky, závit. očka, závitníky)

Soustruh samotný je jen kus mrtvého železa, v podstatě univerzální stroj z něj dělají nástroje a nářadí, které v součtu ale vyjde dráž než samosný stroj. Samozřejmě platí, že kromě kvalitního a kvalitně naostřeného nářadí o výsledku rozhoduje i osoba soutružníka. To u klasického stroje - u dnešních NC a CNC strojů to už tak moc neplatí, protože i cvičená opice, která zvládne vyměnit plátek u nože (1 šroubek) a tzv. "odmáčknout" program ho může obsluhovat (na to, aby stroj dělal to, co má, je programátor).

Pokud máte zájem, odpovězte na mnou dříve položené otázky a pak se klidně ptejte - pokud to bude v mých (hlavně časových) možnostech, budu se snažit vám odpovědět.

Připojit reakci

3.12.2011 14:46

Dovolil bych si nesouhlasit jednak s tvrzením, že dosavadní rady byly na nic. Na to, jak se tazatel zeptal, dostal odpovídající odpovědi. Velmi nesouhlasím s tím, že CNC může obsluhovat cvičená opice. Jestli jse učil soustružení, pak je s podivem, že máte takový názor. A opakuju už podruhé, že tazatel nechce dělat závěrečnou zkoušku. Nejsou mu jasné některé věci a potřebuje si to ujasnit. Když se rozumně zeptá, odpovědi jistě dostane.

Připojit reakci

3.12.2011 15:22

Netvrdil jsem, že dosavadní rady byly na nic. Jen jsem si dovolil podotknout, že některé odpovědi byly takové, že kdybych nevěděl, o co jde, tak bych si s tím soustruhem neporadil ani já (tím samozřejmě nechci autora první otázky nějak podceňovat).

Za názorem, že dnešní CNC stroje (myslím tím hlavně CNC soustruhy, ne různá centra a spec. CNC stroje) může OBSLUHOVAT i "cvičená opice" si stojím a to podle toho, co vidím ve svém okolí. Běžná obsluha těchto strojů v současnosti ve firmách, co mám okolo sebe, je člověk, který strojařinu a tím myslím i vyučení v jakékoliv oboru "černého řemesla" viděl max z rychlíku. Jsou to lidé zaučení, řemesel jako kuchař, zahradník a pod (tím tato řemesla nepodceňuji), hodně těchto lidí pochází z východní Evropy a je třeba buď úplně z jiného oboru a nebo ze zemědělství. Je to podobné jako dnes stavařina - sádrokartony, zateplování a pod. Tam taky nenajdete vyučeného zedníka..

Jako příklad - mám jako kolegu člověka, který je také ze zahraničí. pracoval na CNC soustruhu v několiak firmách a byl dobře hodnocený - uměl si stroj doladit (tím myslím korekce). Zkusil jsem ho postavit k normálnímu soustruhu (SUA 50) bez nožů s výměnnými plátky a výdejnou nástrojů a nářadí za zády. I já jsme byl dost překvapený, že nebyl schopný ani stroj pustit, natož upnout nůž a "něco" vytočit.

Rozhodně jsem se tady ale nechtěl pouštět do polemik co se týká kvality dnešních "soustružníků" na NC a CNC strojích. Pokud v oboru pracujete, víte sám, jak to je. Pokud jste mimo obor a nebo tzv. pouze kancelářský, pak je celá debata na tohle téma zbytečná.

Připojit reakci

3.12.2011 18:12

Jsme dost mimo téma. Ti lidé, o kterých píšete, nejsou obsluhy, to jsou náhrady robotů a manipulátorů. Jen přendavají obrobky z palet do stroje a ven. Jsou levnější. O tom, zda i odborná obsluha CNC stroje dokáže pracovat na klasickém stroji to přece není. Nelze to takto srovnávat. Ten člověk má znalosti, které na běžném stroji neuplatní a klasický soustružník by na CNC stroji zcela jistě nepopojel suportrm, i kdyby stroj nakrásně spustil. A pokud jde o tu odbornost, když bude na stole CNC vyvrtávačky odlitek skříně za 50 - 100 tisíc, pustíte k tomu cvičenou opici opracovat příruby?

Připojit reakci

4.12.2011 11:26

Jsme zcela mimo téma.

Nechtěl jsem zde debatovat o úrovni odbornosti obsluh CNC strojů. Ale zastávám názor, že každé řemeslo má nějaký základ a kdo ho nezvládá, nemůže se při nejlepší vůli nazývat v tom daném řemesle odborníkem. Pokud se klasických soustružníků (dneska je můžete hledat doslova lupou - poslední vyučený soustružník kovů opustil brány učiliště v r. 1980) týká, pusťte ho k CNC stroji a ukažte mu základy ovládání. Bude schopen během jednoho dne na stroji dělat a udělá vám cokoli, na co mu dáte program. Pak postavte člověka pracujícího na CNC soustruhu ke klasickému stroji, ukažte mu jak stroj ovládat a řekněte mu, ať vám vysoustruží třeba jen osazenou lícovanou díru. Pokud do ní uvidí, tak to možná zvládne.

Pokud ale člověku z CNC nedáte nůž s výměnnými plátky, skončí dřív, než vůbec začne, protože si ten klasický nůž nebude umět nabrousit.  Víte, když jsem se poprvé dostal k tehdy ještě NC soustruhu (SPR 63 NC - ještě byl program na pásce), tak se ještě v těchto strojích používaly klasické nože na některé operace. A bez seřizovače, který uměl klasický nůž nabrousit, se většina lidí neobešla.

Když jste narazil na vyvrtávačky (lidově horizontky). Víte, že kdysi existovala hierarchie řemesel? Na vrcholu byl právě horizontkář. Musel zvládat špičkově ovládat všechny ostatní stroje, ostřit nástroje atd. Horizontkáři byla šlechta mezi obráběcími řemesly. Když byla nouze o horizontkáře, nastupovali na horizontky soustružníci (ale jen ti nejlepší). Proto byl taky soustružník v této hierarchii jako druhý. pak byl frézař. Pak teprve byla ostatní řemesla - např. vrtař (mmch. vrtař byl jen 2letý učební obor).

Takže, promiňte, ale vaše přirovnání, jestli pustíte k CNC vyvrtávačce "cvičenou opici" je trochu mimo. Je to jako kdybych o sobě tvrdil, že jsem svářeč, protože s CO2 si zavařím, co potřebuju, ale klasickou elektrodu ovládám jen letmo, nebo že jsem programátor CNC, protože si svůj CNC stroj programuju a obsluhuju sám, Ani konstruktér nejsem, přestože trochu CAD programy ovládám (ve všech těchto věcech jsem samouk bez veškěrých školení a kurzů, ale k obživě mi to stačí)

Jestli dovolíte, ukončil bych debatu na toto téma. Mým cilem bylo zakladateli tohoto vlákna odborně poradit a pomoci (pokud o to bude stát), tak jako jsem se o to kdysi snažil (nechci se vytahovat, ale asi úspěšně podle JEJICH výsledků na různých soutěžích) u svých žáků.

Jinak samozřejmě díky za výměnu názorů.

Připojit reakci

4.12.2011 12:51

U vás bych se teda učit nechtěl...

Připojit reakci

4.12.2011 13:35

Sice sem napsal, že tuhle debatu ukončím, ale tohle mi nedá :-P Můžete mi napsat proč?

Rozhodně si nemyslím, že jsem byl špičkový mistr OV, ale asi to taková tragedie nebyla, když se dodnes většina "učedníků" sama hlásí (sám se tomu divím - je to už přes 20let). Kupodivu jsou mezi nimi i kluci z tehdejšího oboru opravář pro stroje a linky, což byl v podstatě klasický strojní zámečník a ti mi proběhli rukama jen asi měsíc ve druhém ročníku, takže jsem je učil jen úplné základy obsluhy a práce na soustruhu.

Připojit reakci

4.12.2011 15:43

Jak začít se soustružením v domácí dílně – FAKTA!

Vážený pane …. ronyxi!… Jako autor tohoto vlákna chci reagovat na Váš poslední příspěvek xxx.xxx 3.246 – ze dne 3. 12. 2 011.

Na základě Vašich předchozích příspěvků (hlavně toho posledního) včetně pana Mirka chci oběma projevit úctu a poděkování za snahu pomoci lidem, kteří něco umí, chtějí být nějak užiteční ve snaze o samotné přežití svých rodin, kteří se vzoufalství dali nucenou cestou,, současného blahobytu, rekvalifikace,, apod. Ostatní jen tláchali (bla, bla,…), zabíjeli čas (asi v nezaměstnanosti), bavili se, jak ze mne mohli udělat většího blbce, než ve skutečnosti jsem. Mrzí mne, že diskuze se rozjela úplně jiným směrem než bylo očekávano a dala příležitost těm,, nejmoudřejším „, kteří by měli právě držet hubu. Proto cítím povinnost všem,, nalít čistého vína „.

Byla to jen sázka a hec mých kamarádu. Proto jen v roli,, figuranta „ za jistých podmínek ve snaze zjistit reakce č. národa při pomoci lidem v situaci výše uvedené. Jak to dopadlo – sám jste to zhodnotil a s Vašimi názory plně souhlasím. Máte moji plnou podporu, protože máte pravdu. Sám jsem si to vyzkoušel na vlastní kůži ve své praxi v podobném oboru, v různých kolektivech i podobných podmínkách podobných těm Vašim. To na vysvětlení, že oba nejsme žádní zelenáči, (něco jsem napověděl a počítat by měl umět každý) za kterých nás mnozí považují.

Proč mé blbé otázky???

Ad1). Nějak jsem začít musel, proto i ty …… odpovědi, přeci nikdo není dokonalý.

Ad2). Co se týče značení nožů … Za totality způsob značení dával informaci o materiálu, normě, výrobci a na čele byla nálepka informující o způsobu nabroušení, což bylo účelově připraveno pro daný opracov. materiál. Prosím neodkazujte případné tázatelé na web. stránky, protože se jedná o dobové informace které sami nezažili a ani tam nejsou mnohdy řešeny, mnohdy s počítačem ani neumí. To by bylo k řešení jen pro mladší generaci za použití výměnných destiček. Takovým to pomůže před nákupem, aby nakoupili co potřebuji, protože samotný prodač mnohdy sám neví co prodává.

Ad3). Otázka kvadratu nože byla nastolená jen proto, že na aukcích se často objevuje spousta nožů za lákavé ceny bez patřičného očištění a bližší specifikace prodávajícího (jen modní fotografie). Každý dodatečnou úpravou (odfrézováním, nebo navařením jiného) si sám neporadí.

Ad4). Otázka chlazení byla nastolená jen proto, že dnes každý drobný podnikatel musí vést agendu … od koho a jakou řeznou kapalinu nakupuje, o způsobu ekolog. likvidace a kdo ví co si,, zelené mozky  ) vymyslely apod. Žádný obráběč tuto odpovědnost neměl, ani nemá. Nafasuje, nalije (vymění) a nic ho víc nezajímá kromě VÝPLATY. Je  to problém provozovatele.

Proto se všem omlouvám, nic z toho nemám, proto zanechte dalšich  kibermetických úvah. Věřte, že jako strojař dobře vím (i za cenu vrácení vysvědčení, jak si tu jeden přál), že každá akce způsobí reakci v opačném směru. Ale mám spíše obavy o něj, aby nestudoval v PLZNI. To by byl malér. Ještě jednou  pane (… ronixi), ještě jednou se omlouvám, děkuji a jako důkaz mé přízně veřejně prohlašuji, že u Vás i od Vás bych se tedaUČIT CHTĚL!!! – naproti tomu, co píše jeden v posledním příspěvku a dává asi přednost PODPOŘE, což je vsoučasnosti výhodnější, než pracovat. S pozdravem a příjemné nadcházející svátky přeje – KAREL.

Připojit reakci

4.12.2011 17:42

Takže pane Karle o moje vysvědčení se nebojte, dokonce nemusíte mít ani obavy o výuční list v oboru strojní zámečník, získaný v roce 1968. Jinak musím konstatovat, že jsem ve věku, kdy opravdu nechápu tento způsob zábavy, udělat ze sebe vola a čekat na reakce ostatních. Za svými odpověďmi si stojím, v kontextu vašich dotazů byly v pořádku. Ale přece jen byste se mohl jít bavit někam jinam. Normální účastníci diskuse totiž nepředpokládají u tazatele zlý úmysl.

Připojit reakci

4.12.2011 19:58

Pane Karle, díky za poklonu - ale ta nebyla cílem toho, proč jsem to celé tady psal a proč sem začal do tohoto vlákna přispívat. Cílem bylo poradit člověku, který projevil zájem o řemeslo, které je mi blízké a předat mu zkušenosti, které jsem sám někdy docela těžko nabýval. Paradoxně jsem vlastně teď na konci zjistil, že jsem ze všech přispěvatelů asi nejmladší (končil jsem učení v roce 1980 - takže doslova jeden z posledních vyučených soustružníků v Čechách.

To, že mne tohle řemeslo tak "chytlo" je "vina" mého mistra OV a mého učitele technologie, což byl starý praktik, vyučený horizontkář, za války totálně nasazený. Jak ten dokázal vypravovat o různých strojích, jak se co dělalo, všelijaké vychytávky..do smrti si to budu pamatovat. Chtěl bych věci, co jsem se naučil, předat dál. jak jste se ale sám přesvědčil i tady (a já často v reálu), není moc velký zájem. Jak tady někdo psal, "ohlodat" kus kulatiny se naučí každý (pokud mu dáte použitelný nástroj). Dokážu ještě pochopit, když takhle postupuje někdo doma (i když ani to neodpovídá mé povaze - pokud se musím zabývat nějakým řemeslem doma, snažím se to dělat jako řemeslník, nebo radši ještě lépe), ale hodně těžko se smiřuju s tím, že tento postup je nyni běžný i v hodně firmách.

Já Vám nemám za zlé, že jste rozjel tohle téma, i když nebylo myšleno zcela vážně. Třeba je někdo, kdo okolo soustruhu něco řeší a hledá radu. Rád poradím, pokud to bude v mých silách. Vlastně i do budoucna platí to, co jsem psal Vám jako otázky, na které je nutné odpovědět, než má smysl psát něaké další rady.

Poslední - link na ten.pdf soubor ohledně značení nožů jsem se dával taky já - je to zatím nejjednodušeji křížově zpracované téma značení SK soustružnických nožů pro začátečníky, na jaké jsem narazil. Tímto díky jeho autorovi. Pokud ho bude chtít někdo dovysvětlit, stačí sem napsat.

Hodně úspěchů všem při soustružnických pokusech.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.170 (?)
11.4.2013 19:11

Dobrý den, můžete mi poradit co to je a k čemu to sloužilo?Je to z Teplické firmy SOMET.Výrobek narex

Obrázky:

Připojit reakci

11.4.2013 19:12
Obrázky:

Připojit reakci

11.4.2013 19:13
Obrázky:

Připojit reakci

11.4.2013 19:14
Obrázky:

Připojit reakci

12.4.2013 0:56

Na horním obrázku se jedná o upínací trn pro výměnné výhrubníky nebo výstružníky (dobře je to vidět např. zde).

Co je na spodním obrázku nevím, možná by pomohlo víc fotek z různých pohledů. 

Připojit reakci

12.4.2013 15:07

Děkuji a pošlu sem ještě nějaké fotoyes

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.214 (?)
7.12.2013 23:38

Dobrý den, nevíte, kde by se dal sehnat nějaký kurz soustružení dřeva, ještě na starších strojích (SU, SV) v Praze?

Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.225 (?)
2.2.2015 17:00

Pěkný den.  Co tento trn je, popisuje fachman v dalším tagu. Já jen přidám návod, jak jej využít v kutilské formě. Když frikčkou odřežete nepotřebné až po válec s klínkem, máte držák nástrojů, které si již doma vytočíte sami. Dodávám, že morse na obrázku je 3, mám na to koníka. Rozměry si ale jistě přizpůsobíte, šuplera to jistí... Hobby zdar!

Obrázky:
ut
ut
Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.225 (?)
2.2.2015 17:04

Omlouvám se, tento příspěvek byl určen jako reakce na příspěvek Hosta z 14.4.2013 a dalším...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.40 (?)
26.3.2016 2:27
Pracuji ve strojírenské firmě 20let a vyučení strojaři vymírají.Máme tu cvičené opice-číšníky, kameníky,instalatéry, kuchaře,zedníky, traktoristy-prostě ty, kteří nejsou taj placeni, tak dezertovali do strojařiny, po několikatýdenním školeni obsluhují stroje.A že nic okolo toho nic nevědí, tak to moc nikoho netrápí.A když mají kvalitní řitní školu, tak jdou i dál-technologie apod.To pak je peklo bavit se s blbcem, když nerozeznají vrták od výhrubníku!
Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
7.11.2016 17:30

Našel jsem tyto stránky až dnes, tak nemám tušení, jestli sem ještě někdo chodí. Jsem už v důchodu a rad mám na rozdávání. Hned jako první mě překvapuje co se tady řeší a jak. Na konci své kovoobráběčské kariéry jsem měl v práci CNC soustruh, obráběcí centrum a učebnu vybavenou počítači. V posledním kurzu jsem zaškoloval lidi z pracáku na obsluhu CNC strojů. Měl jsem tam i jednoho, který se neuměl ani podepsat, když to trochu přeženu. Ty úplné základy kurzu byly postaveny na vyhledávání různých videí na You Tube. Je tam nepřeberné množství jak různých domácích kutilů, kteří sami sebe natáčeli při soustružení, tak i prodejcú nářadí a nástrojů, kteří předvádějí nabízené produkty s komentářem, ale i tabulek pro řezné rychlosti, nebo označování soustružnických nožů. No zkrátka všechno, co může začátečník potřebovat. Doma mám malý soustruh, takže podle sebe si myslím, že otáčky nejsou problém, protože nakonec stejně musím různě přehazovat řemenice a soustružím podle oka. A kolikrát, než bych přehodil řemen tak to šudlím s tím co tam mám od posledně. Tolik pro začátek mého průzkumu aktuální situace těchto stránek. 7. 11. 2016 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
8.11.2016 7:32

Napadlo mě, že asi bude užitečnější shrnout moje zkušenosti do několika vstupů a pak se uvidí. Začnu názorem na pořízení soustruhu do kutilské dílny. Měla by tomu předcházet rozvaha o tom, co chci dělat a kolik peněz do toho dám. Řeknu svůj názor. Výkon motoru by měl mít minimálně 0,6kw, oběžný průměr 250mm, sklíčidlo průměr 160mm a točná délka 600mm. Soustruh by měl být zcela určitě nový, protože se od něj očekává vysoká přesnost, hlavně při soustružení dír pro ložiska. Investice do soustruhu určitě nebude konečná, postupně musíme dokupovat nože, vrtáky, měřidla. Názor, že si na sebe soustruh vydělá je naprosto naivní. Jako nůž by stačilo koupit si radeco čtvercového průřezu 10 x 10. dodává se v délce asi 200 mm, tak si to flexou nařežu na použitelné délky podle nožové hlavy. Broušení nožů je podle mě v předchozích vstupech, myslím si přehnané. Stačí mírné podbroušení tří kontakních ploch kolem špičky nože. Jako obráběný materiál předpokládám hliník, silon, tvrdé dřevo. Ocel spíš vyjímečně a jen drobné práce. Otáčky vřetene volíme jednoduchým srovnáváním s ruční elektrickou vrtačkou. Ty menší mají hlavičku na průměr 6mm a tomu odpovídá i počet otáček. Ty větší jsou stavěny na průměr vrtáku 13mm a na ocel 600 otáček je dost. Současně s volbou otáček vřetena musíme vzít v úvahu fakt, že s klesajícím počten stoupá síla. Proto, hlavně u oceli volím menší. U silonu nebo hliníku to neřeším. Tam se řídím pocitem při namotávání nebo prskání odletujícího materiálu. 8. 11. 2016 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
8.11.2016 7:54

Nerad vám bourám bábovičku a ničím iluse o internetu.Zde je kousek citace autora dotazu, najděte si to v diskusi. Prostě si z diskutujících udělali *****.

Byla to jen sázka a hec mých kamarádu. Proto jen v roli,, figuranta „ za jistých podmínek ve snaze zjistit reakce č. národa při pomoci lidem v situaci výše uvedené.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
8.11.2016 14:05

Díval jsem s na internet, jaké stolní soustruhy jsou k sehnání. Některé by se daly pořídit v ceně do 20 000,-Kč. Somozřejmně je to jenom základní kostra, ale já ji mám a dá se s tím dost věcí zvládnout. Hlavní důraz kladu na přesnost, a ta tam je. Plynulá regulace otáček a další vylepšení jsou pro mě zbytečná. Je pravdou, že po rozbalení bylo nutné posvařovat si nějakou kostru a tu mám postavenou na gumových špalcích. Asi 10cm nad zemí mám dřevotřískovou desku, na kterou skládám příruby, lunety a podobné věci jako závaží kostry. Výška desky musí být trochu větší než výška bot a celková výška konstrukce musí odpovídat pohodlnému dosáhnutí na kolečka suportů. Jestli to moje povídání někdo čte, tak se ozvi a můžeme řešit konkrétní dotazy. Pokud se do mě nenaveze nějaký host, chtěl bych se v příštím vstupu věnovat výrobě podložek pod nože a výběru brusky a kotoučů. 8. 11. 2016 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
8.11.2016 14:47

Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nepřihodilo,tak k těm  podložkám. Předpokládám, že každý kutil nená možnost zajít někam do plechárny a nechat si nastříhat tam pásky, to by bylo nejjednodužší. Pro ty ostatní navrhuji lepení pásků z klempířských odstřižků. Při běžné tloušťce 0,5 mm si můžeme pořídit sady až do 6 ti milimetrů. Drobnější míry řeším papírem. Některé letáky mají tloušťku 0,05, běžný papír 0,10 až 0,25. Velikost pásků se odvíjí od plochy nožové hlavy u mě 15 x 50mm. Větší plechy často překážejí při snaze upnout vedle další nůž. Je dobré, aby každý nůž měl svoje plechy na míru. Bruska a broušení nožů - podle mých zkušeností je dobré mít dvě brusky, jednu trochu výkonější, na to hrubé vybrušování, ta může mít původní kotouče a druhou levnější a slabší na jemnější vyhlazení řezné plochy. Původně jsem používal jemné, šedé kotouče, říkali jsme jim lapovací. Ty vyžadují vysoké otáčky a stejně hodně práší. Postupně jsme přešli na diamantové a už to tak zůstalo. Diamantový kotouč je vyroben ze slitiny hliníku, je křehký, a na to je přilepena vrstvička s diamantovým prachem. Broušení vyžaduje vysoké otáčky, ale stačí menší výkon. K tomu jsou ty levné německé brusky akorát. Pokud se brousí nože s tvrdokovovými plátky, tak se nejdříve odbrousí železná část a pak samostatně na speciálních tvrdých kotoučích dobrušuje plátek. V nouzi se na oboje používá bílý kotouč. Červeným ani původním kotoučem takovýto nůž nenabrousíte. Teda, aspoň mě to nešlo. Příště bych chtěl mluvit o nožích na povrch a do díry. 8. 11. 2016 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.3 (?)
8.11.2016 15:28

Zdravím Zdeňku, opravdu si myslíš, že skládání slabších podložek pod nůž je to pravé? S tím papírem to snad už je opravdu trochu moc. Podložek by mělo být co nejméně, nejlépe jedna ale to se málo kdy povede a tak poskládat s co nejmenším počtem. Radeko je třeba podložit co nejpevněji, protože se snadno zlomí již při utahování do hlavy. S tím broušením slinutých karbidů "tvrdým kotoučem" jsi také vedle. Možná by bylo lepší posbírat nějaké zkušenosti a teprve potom se sem vrátit. Standa.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
8.11.2016 16:49

Zdravím Standu a jsem opravdu rád, že se někdo ozval. Psal jsem o " Lepení pásků " a ty podložky by pak byly jako pásky z překližky, a pro podložení jenom jeden slepenec epoxydovým lepidlem. Netrvám na tom, že je to nejlepší řešení, ale dokud mi někdo neporadí, kde vzít hotové na míru, tak je to jako východisko z nouze. Nebo víš, kde se dají sehnat? Papír jako podložku jsem používal běžně. Radeko se mi zatím nepodařilo zlomit a to ani v případě, kdy jsem si ho oboustranně zúžil drážkou. A k tomu broušení TK plátků - čím to brousíš ty? Červený to nebere a bílý spíš svítí než aby ubíral. Měli jsme na to hrubé šedé kotouče, označení podle normy nevím. Se sbíráním zkušeností můžeme začít hned teď. Napiš, kde se dají sehnat plechy různé síly a čím brousit plátkové nože? Myslím si, žes pohledu čtenáře těchto stránek je úplně jedno, kdo s nás dvou posbíral více zkušeností. 8. 11. 2016 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.135 (?)
8.11.2016 17:04

Myslím si, že s pohledu čtenáře těchto stránek je úplně jedno, kdo s nás
dvou posbíral více zkušeností.

Ale vždyť to nikdo nečte, původní dotaz byl žert (blbý). Tazatel jen čekal, co se tu objeví za moudra. Žádnou radu nepotřeboval.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.5 (?)
8.11.2016 18:19

Já blázen, dědek starý!
Tak to mě nenapadlo! Díky za vysvětlení. Chtěl jsem radit a nakonec odcházím ze scény sám jako poučený! Přece jedna zkušenost. Díky Hoste 17.04 Zdeněk R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.83.2 (?)
12.12.2016 20:39

Tak nevím, zdali to pánové myslí vážně, dovolím si přispět jen na okraj k diskutovanému broušení, ač nejsem ani nástrojářsky vyučen. Amatérsky soustružím léta. Radeco, tedy ocel brousíme korundovými kotouči A 99... A98..., barvy neřešte. Naopak naletované plátky slinutých karbidů, tedy nekov kotouči   C 48...C49..., tedy karbidy uhlíku. Pokud to uděláme naopak, SK plátky elektritem nenabrousíme a přiložíme-li radeco ke karbidovému kotouči, pouze se z něj práší a kotouč v očích ubývá. Tož to chlapi zkuste a uvidíte sami. Franta K. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.34 (?)
14.12.2016 21:25

Co si představujete pod takým pojmom karbid uhlíku? :-)
(Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s kovy a polokovy)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.83.2 (?)
14.12.2016 23:32

Zdravím a omlouvám se, napsal jsem v zápalu tvorby příspěvku nesmysl. Karbid uhlíku je opravdu chemický nesmysl. Franta K.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Koňský pluh obracák - chybějící části 1415.1.20172127
Jak začít se soustružením v domácí dílně4811.1.201764852
Jaké pilové pásy na řezání kovů521.12.20168127
Nákup Inventorovej zváračky Dniprom221.12.20161450
Jakou barvu měly původně zemědělské stroje?720.12.20161778
Ako povoliť zaoxydované skrutky?179.12.201619321
Broušení kotouče z cirkulárky3627.11.2016113198
Invertor pro domácí kutily9826.8.2016173528
Kovářství115.8.20162820
Kalení sekery2515.8.201652021
Omicron Gama 160 s použitim na TIG724.7.201616389
Kurz výroby nože?230.6.20161711
Inventory Omicron, Kühtreiber, Jasic275.5.20169559
Výroba pružné spojky32.5.20164016
Svářečka x invertor1668.12.2015326513
Otevření dveří s rozlomeným jazýčkem1915.9.201532795
Parkside - svářečka z Lidlu 124.9.201536303
Povolovací momenty Loctite - co to koštuje?96.8.20156551
Plazmové řezání921.1.201511442
Prosím poraďte vhodný mazací lis 1020.1.20158501
Výběr malého soustruhu na kov218.1.20155551
KITin 150-170155.1.201519972
Lze hořák ke karmám Mora PO370, 371 použít na propan butan? 64.1.20155881
Lepení kovů1127.10.201420682
Zváračka Gude GE 145W2126.10.201434487
Poraďte invertor7112.9.2014140200
Oprava stolního soustruhu Proma IK – D 40049.9.20144949
Bruska na vrtáky761.9.2014191974
Jaký vrták?1622.7.201418265
Zkušenosti s kotouči GSP123.5.20142675
Oprava ozubení 713.3.20149432
Samostmívací kukla1422.1.201428165
Jak sušit svařovací elektrody rychle?437.1.201480719
Bazicke elektrody4729.12.201350775
Kurz svařování99.12.20139684
Soustruh114.11.20135634
Výběr brusky pro dílnu811.9.201315150
Svářečka pílových pásů na dřevo1919.8.201335950
Zmäknutá pružina830.5.20137969
Co2223.4.20134633
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů