Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Zateplení > Šambrány - kdy je lepit

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Co když šambránu napřed vyrobím a pak přiděl..., host, 24.9.2016
S křížkem po funuse, ale palubkové podbití s..., host, 12.8.2015
Dobrý den, ačkoliv je tento příspěvek už z t... , I.P.RUMOV, 10.8.2015
ano máte pravdu, mám tam chibu......, host, 18.12.2013
Nejde o to, jestli je dům památka, ale o chy..., host, 18.12.2013
Stránky: 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.140.117 (?)
29.7.2013 11:17, počet návštěv: 28293
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, poprosil bych o radu ohledně šambrán. Kdy je lepit a jak je ošetřit perlinkou... mám část budovy památkově chráněnou a měl bych obnovit šambrány kolem oken..obyčejný pásek... vyrábějí se šambrány z eps potažené perlinkou a nějakou fasádní omítkou, ale takové přezdobené prvky nepotřebuji, x-krát jsem viděl, že se z dvojky polystrenu nařežou proužky a pak se lepí, jde mi o to v jaké fázi ten proužek nalepit..

-na bílý polystyren a pak vše schovat najednou pod perlinku a lepidlo? to mám strach, že perlinka nebude zcela spolupůsobit s plochou zdi, krom toho nevložím diagonální výztuhy okolo otvorů...

-nebo udělám otvory stejně jako bez šambrán, rohové lišty, diagonální výztuhy, komplet stěrku a pak na ni nalepím ty lišty a znovu překryji lepidlem a perlinkou? to ale budu mít zase dvojté rohy..

děkuji za praktickou radu, Pavel

Připojit reakci   

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.187.174 (?)
10.12.2013 10:52
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Především, pokud máte část budovy památkově chráněnou, tak mi jaksi uniká váš pokus o fušeřinu v podobě "obyčejných pásků" z polystyrenu. Památkově chráněné budovy podléhají schvalovacímu řízení památkářů, tedy i památkového ústavu, kteří se k rekonstrukci vyjadřují a tedy i řešení schvalují.
Jsou na trhu fasádní profily z kvalitního polystyrénu a věrně napodobují štukovou výzdobu tehdejších stavitelů. Tyto výrobky jsou od původních fasádních profilů k nerozeznání, některé firmy vám dokonce vyrobí kopie původních profilů. Tyto výrobky se nepotahují žádnou perlinkou, neboť jsou již z výroby potaženy hmotou a ta se pouze přetře fasádní barvou. Mají tedy buď nějakou vrstvu na bázi akrylátů, nebo na cementové bázi, podobné lepidlu na stěrkování. Lepí se až na přeperlinkovanou fasádu, před nanesením finální omítky. Nevznikají vám tak žádné dva rohy, ale roh bude jeden. Jejich cena se pohybuje tak okolo 200 - 300,-/bm. Pokud tedy spočítáte práce s pracným vyráběním polystyrénových pruhů s nějakým hokus pokus perlinkováním a stěrkováním, tak čas jsou peníze a ve výsledku se kýžený efekt, kterého chcete dosáhnout nedá se samo domo pokusem srovnat. Zvláště, ve vašem případě, kdy píšete, že je dům památkově chráněn. Ona taková mastná pokuta, která by vám hrozila od památkářů z vašeho pokusu, by dostatečně zaplatila profesionální šambrány. Nebudu tedy řešit vaše "hříchy", ale šambrány se lepí na přeperlinkovanou fasádu, před vlastní vrchní omítkou, ať bude silikonová, nebo nedej bože akrylátová. Můžete tedy z vašeho pokusu udělat pásky tak, že je potáhnete stěrkou a perlinkou před nanesením na fasádu, kdy si dáte práci s tím, že ohnete rohy perlinky podle vašeho výrobku a přebytečnou perlinku odříznete. Necháte zaschnout a pak lepíte na fasádu jako originál štukové výrobky. Nebo, nebudete vkládat rohovou lištu na zaperlinkovanou a přestěrkovanou fasádu u okenních a dveřních otvorů, nalepíte polystyrénové pruhy a teprve přes ně uděláte rohovou lištu. Pod tím bude samozřejmě diagonála, o které se zmiňujete, ale nebudou tam vloženy rohové lišty, aby, jak se zmiňujete jste neměl dva rohy. Na závěr pro vás radu, není všechno co se třpytí a v jednoduchosti je krása. Když se rozhodnu pro šambrány, tak prostě do toho musím investovat. Amatérské napodobování něčeho, aby to jako vypadalo pak ve finále dopadne jako kýč a ještě pěkně nevkusný. Je to jako by jste si na Trabanta nainstaloval na kapotu znak Mercedesu a domníval se, že máte Mercedes. Přikládám obrázek, jak také vypadají polystyrénové fasádní prvky, neroznatelné od originálního pískovce.
Zdraví vás Jiří

Obrázky:
fasádní prvky z polystyrenu
fasádní prvky z polystyrenu
Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.38.195 (?)
10.12.2013 11:28

Sorry Jiří, nevím, jestli se nejedná o fotku Vašeho domu a nerad bych se Vás dotkl. Ale ty konzoly pod balkónem, jsou podle mě minimálně hodně nevkusné - typická ukázka "podnikatelského baroka". Ta fotka mi moc neilustruje Vaše slova, že v jednoduchosti je krása.

Rozplýváte se nad tím, že tuto polystyrénovou napodobeninu nerozeznáme od pískovce... To je v mých očích právě ten znak mercedesu na trabantu. Laciná napodobenina zůstane vždycky jen napodobeninou, ať už se jedná o polystyrénový pískovec, polyuretanové stropní trámy, umělohmotné muškáty, nebo nafukovací manželku. 

Mirek

Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.78.182 (?)
10.12.2013 19:02

Mne se to celkem libi.

Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.132.123 (?)
10.12.2013 19:50

Souhlasím, že to na fotografii je hustokrutost, ale na druhou stranu je pravda, že se dají sehnat ozdobné dílce vyrobené stejnou technologií jako před 100-150 lety (sádrové odlitky). Pokud je někdo použije např. při rekonstrukci chalupy, nevidím na tom nic zavrženíhodného. Ono sehnat zedníka, který by uměl štukovat různé římsy atd. asi dnes nebude zrovna snadné.

Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.254.10 (?)
10.12.2013 20:18
Což o to, sehnat se dá ledacos. Jenže dříve byly podobné prvyk nutnost. Měly nosnou funkci a bez nich to prostě nešlo. A to že se zdobily bylo jen plus. Samozřejmě na takovémhle domu to působí jako rána na oko. I kdyby to byl opravdový pískovec jeho účel nemá žádný smysl. Ani dům není z pískovce. Není to historická stodola. Nechci se vás dotknout ale je to opravdu jak pěst na oko-bez ohledu na jejich kvalitu. Kždé, u musí být na první pohled jasné že jsou pouze přilepené na okrasu.
Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.49.122 (?)
11.12.2013 8:39

Ty suprafenestry bych snesl, ale krakorce už jsou zu viel. Proč ale reaguji - chystám se samodomo vyrábět podobné okrasné prvky. Na ceny hotových jsem se díval, jsou poměrně nelidské. Původní, které byly na domě, byly z řídké malty nastavené řezankou, nelíbily se mi a stejně opadaly. Nové prvky budou tvarově jednoduché, styl "lidová secese/Arts and Crafts", jak to je zde v kraji běžné u domů z 10.-20. let (Škabrada tomu říká "nádražní styl"). Zatím jsem se nerozhodl, jestli je budu vyřezávat z porobetonu nebo odlévat ze sádry nebo betonu lehčeného polystyrenem. Jestli s tímto má někdo nějakou zkušenost, ocením ji. Chalupář

Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.38.195 (?)
11.12.2013 10:34

Možná jsem se v prvním příspěvku špatně vyjádřil, ale také jsem názoru, že přeplácané je to až těmi konzolami, bez nich je to v mých očích celkem vkusná fasáda.

Nepíšete, jaké chcete okrasné prvky, jestli lišty, nebo něco "kompaktního". Mám za sebou rekonstrukci klasicistního - pseudorenesančního činžáku z konce 19. století a tam jsem si se štukami celkem vyhrál. Ty kompaktní chybějící pvky jsem dodělával tak, že jsem očistil některý ze zachovalých a potřel roztokem mazlavého mýdla kvůli separaci. Na to jsem pak napatlal silnou vrstvu silikonu (tehdy jsem používal Lukopren, nic jiného ještě na trhu nebylo), původně myslím používali obyčejnou želatinu. Do takto vzniklé formy jsem nanesl vrstvičku čisté sádry kvůli "ostrým rysům" a zbytek doplnil sádrovou maltou s dutinou kvůli snížení hmotnosti. No a lišty jsem vyřezával klasickou oplechovanou dřevěnou šablonou s vyřezaným profilem - zase natáhnout jádro ze sádrové malty, vrchní vrstvu pak čistou sádrou. Při této práci byl hodně důležitý klíh přidaný s vápnem ve správném poměru, aby se sádrová malta pěkně táhla, ten poměr jsem tehdy dost dlouho zkoušel. 

Mirek

Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

I.P.RUMOV (24) - xxx.xxx.34.215 (?)
17.12.2013 22:48

Dobrý den, vím že se pouštím na tenký led, ale ono ještě moc nemrzlo...

Odborníci si zřejmě budou trhat vlasy, ale zase potom ušetří za šampon...

Šambrány a plastické orámování oken jsem řešil, nebo spíše řeším na chalupě pořád... V mém případě jsem použil klasický eps polystyren tlouštky 2 cm který jsem po výměně oken nalepil okolo otvoru, a kolmo na něj jsem nalepil další pásek, tl. 2 cm. (do pravého úhlu). Vše jsem po zaschnutí lepidla..klasické nebo flexi je to jedno... natáhl vrstvou lepidla.

Po zaschnutí této "přechodové" vrstvy jsem vše natáhl perlinkou a lepidlem ještě jednou. poté už jen štuk a je hotovo...

Pásek, nebo šambrána, jak chcete, je tvrdý, samozřejmě kladivem do něj díru uděláte, to ale do sádry nebo nahozené omítky taky. oprava je tak či tak nevyhnutelná...

Pokud by jste použil tvrzený polystyren, nevím, ale jestli se v tlouštce 2 cm dělá, tvrdost by se určitě ještě zvýšila.

Po cca pěti letech pásky kolem oken stále drží, jediné co nevydržely, bylo sundavání a reko věnce a střechy. občas je v nich vryp či díra.

to se ale dá lehce opravit lepidlem a štukem, takže ne moc velký problém...

Je pravdou že střecha se každý rok nedělá, ale jinak svému ryze "estetickému "účelu slouží.

Volba je na vás, bud zaplatíte šílené peníze za polyuretan, nebo si je můžete vytvořit za pár kaček sám, je ale pravdou, že natahování šambrány ze žebříku ve třech metrech je lahůdka, ale taky šílená piplačka.

Přidám nějaké fotky těch mých okena pásků a pokud na to máte žaludek, mrkněte sem a třeba sem a když se tím vším prohrabete, pár fotek z postupu dělání šambrán najdete.

Pokud budete mít nějaký dotaz napište, rád zodpovím

s pozdravem chalupaření zdar     I.P. RUMOV

Obrázky:
PŘILEPENO PRVNÍ VRSTVA LEPIDLA
PŘILEPENO PRVNÍ VRSTVA LEPIDLA
PERLINKA VE DRUHÉ VRSTVĚ
PERLINKA VE DRUHÉ VRSTVĚ
HOTOVO PŘED ŠTUKEM
HOTOVO PŘED ŠTUKEM
PŘEŠTUKOVÁNO...
PŘEŠTUKOVÁNO...
Připojit reakci

Šambrány - kdy je lepit

host - xxx.xxx.105.107 (?)
17.12.2013 23:24

Šambrány máte špatně - mus být i POD oknem. EM

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Zatepleni a stridani teple a studene strany izolace217.1.2017191
Zateplení stropu nad průjezdem216.1.2017280
Zatepleni pultove strechy712.1.2017759
Výběr izolace pudy17.1.2017247
Zateplení pudy systemem isover STEPcross59.12.20161376
Zatepleni pudy kulickami z polystyrenu29.12.2016753
Zateplení stropu kolik cm?1329.11.201616198
Zatepleni pudy18826.10.2016264534
Zateplení štítu1516.10.20163332
Šambrány - kdy je lepit1724.9.201628294
Samovýroba zateplovacích fasádních panelů 15.7.20161309
Jak silnou izolaci?8223.4.2016132215
Jak zateplit nevětranou střechu 723.4.20164518
Jakým tmelem vyspravit spáru plastové okno/brizolit26.3.20161738
Provětrávaná fasáda126.2.20161451
Je možné zateplit vatou podkrovi na kterém neni hydrodifuzní kontaktni fólie?916.2.20164844
Zateplení střechy z ocelových vazníků224.1.20161590
Zatepleni podlahy v patře85.1.20165146
Předsazená stěna v podkroví 211.12.20152259
Parozábrana na hotových podhľadoch16.12.20151739
Finalni omitka129.11.20151542
Zateplení plechových vrat do garáže1424.10.201527842
Čím ukotvit 20 cm. polystyrenu ke stropu z hurdisek1217.10.20159560
Climatizer 2229.9.201527132
Dozateplení stropu a zábrana proti myším121.9.20152507
Zateplení klenby vinného sklípku217.9.20152436
Rada na izolace komplet - starý statek115.9.20151891
Doporučení na zateplení7320.7.201545563
Zateplit, nezateplit, drenáže nebo jiné řešení?685.3.201563071
Omitka na sterku33.3.20155469
Zateplení luxfer na schodišti79.2.20156901
Zateplení venkovních špalet 2-3 cm polystyrenem?146.2.201517880
Chybne zateplení pozednice jak sjednat nápravu? 131.12.20144593
Oplechování po zateplení321.12.20143751
Zateplit schody do podkrovi?515.12.20145091
Termoizolační hmota Sthermizol3710.12.201449000
Zateplení dřevostavby EPS polystyrenem 428.11.20144967
Parozábrana reflexní125.11.20142752
Tloušťka oken1419.11.201418988
Zatepleni traverzy ktera je jako vrcholova vaznice19.11.20142376
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5  
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů